Tanoda program

  • Nyomtatás
1. HEFOP-2.1.4-P.-2004-06-0006/1.0 sz. pályázati program - Tanoda a fiatalok esélyeinek javítása érdekében

 

Projekt megvalósításának kezdete és vége: 2005. február 01. - 2005.december 31.

Támogatás összege: 17.323.400,-Ft.

Összefoglaló a projektről:

Tanoda a fiatalok esélyeinek javításáért projekt a hátrányos helyzetű fiatalok számára biztosított olyan segítő foglalkozásokat, ahol az egyénre szabott fejlesztési tervek, és a mentori program segítségével a gyermekek és fiatalok egyéni fejlesztésben részesültek a projekt teljes időszaka alatt, valamint lehetőséget teremtett a szülőkkel közösen megszervezésre kerülő közös programokon való részvételre.

Oktatás:

A februárban kezdődő programot meghirdettük a gyermekek, a szülők felé. Konzorciumi partnereink segítettek a gyerekek és fiatalok tájékoztatásában.  Felhívást jelentettünk meg a bátonyterenyei Hírvivőben, és levélben is, tájékoztattuk a kistérség valamennyi oktatási intézményét is. A folyamatos beiratkozásokat követően, szülői értekezletet tartottunk, ahol informáltuk a szülőket a Tanoda program céljáról, a rendelkezésünkre álló lehetőségekről, és felkínáltuk együttműködésünket a szülők és a gyerekek felé.

Beiratkozási nyomtatványt készítettünk, ahol a szülők engedélyezték gyermekük részvételét a programban. Közben a pedagógusok elkészítették a felmérő lapokat, és megkezdődtek a mérések.  Ezt követően szakmai értekezletet tartottunk, ahol közösen gyerekenként kiértékelésre kerültek az eredmények. Az új gyerekek esetében nagyon komoly lemaradásokat mértünk.  Így a stáb úgy döntött, hogy mindenki egyénre szabott órarendet kap, és a felmérés eredményeinek figyelembevételével kezdődik meg a segítő munka.

Erről a tényről szintén tájékoztattuk a szülőket, és kértük együttműködésüket abban, hogy gyermekük időben és felszerelésével együtt jöjjön el a foglalkozásokra.

Volt olyan gyerekünk, aki jelenleg felső tagozatba jár, de több tantárgyból is harmadikos, negyedikes szinten van.  A gyerekek nagy többsége a felmérést követően 3-4 tantárgyból is minimum két osztállyal lejjebb kezdte el újra elsajátítani azokat az alapismereteket, melyekre a későbbiekben rá majd lehet építeni, a pótlásokat követően.

Természetesen a Tanodában jártak olyan tehetséges fiatalok, akik már középiskolában tanulnak, illetve felső tagozatosként egy, kettő tantárgyból nagyon jó eredményt értek el.  Ők is személyre szabott fejlesztési programhoz tudtak kapcsolódni.

Elmondhatjuk, hogy a gyerekek és fiatalok nagyon megszerették a Tanodát, szívesen jöttek, nem okozott gondot számukra a mindennapos bejárás. Még szombati napokon is dolgoztunk, magas részvételi szám mellett.

Nem voltak fegyelmezési, és magatartásbeli gondjaink.  Elértük azt, hogy hozzánk mindenki tanulni jött, és ez természetessé vált a mindennapi munkában.

Havonta egy alkalommal mindenki ellenőrzőjét átnéztük, illetve a mentorok folyamatosan jelezték, ha valamelyik gyermeknél, fiatalnál nehézség lépett fel, és közbe kellett még plusz órákkal is segíteni. Volt olyan gyerekünk, akivel egyedül kellett foglalkozni, de mi ezt a lehetőséget is tudtuk számára biztosítani.

Általában egy pedagógusnál három, négy gyermek volt egyszerre.

Sajnos az idő, ami a projektben rendelkezésre állt, nem volt elegendő ahhoz, hogy megfelelő mérésekkel tudjuk alátámasztani a változásokat. Volt olyan gyerek, aki valamiből előtte is kettest kapott, de az „kegyelem jegy „volt, most pedig már elindult a megértés folyamata, és így sokkal stabilabb, biztosabb lett a tudása.

Fő célkitűzésünk volt, hogy a fiatalok szívesen jöjjenek, szeressék meg a tanulást, fogadják el a pedagógusokat, alakuljanak ki új kapcsolatok, és erősödjön a gyerekek önmagukba, vetett hite. Tudjunk kapcsolatot kiépíteni a szülőkkel, és számíthassunk egymásra a közös munkában. Ezeket a konkrét célkitűzéseket maradéktalanul sikerült teljesítenünk.

(Sajnálatosnak tartjuk, hogy a jelenlegi Tanoda pályázat a tehetséggondozást helyezte csak előtérbe, és maximálta a résztvevő gyerekek létszámát is az új programban. (nem a folyamat továbbvitelére kaptunk támogatást, hanem az új program által megfogalmazott célkitűzésekre kellett benyújtanunk az új projektet, hogy a továbbiakban is segítsük a hozzánk járó fiatalokat. ) Legnagyobb gondnak érezzük, hogy az alsó tagozatos gyerekek így kikerülnek a rendszerből, ahol pedig a legfontosabb dolog a biztos alapok, elsajátítása lenne, és mi ezt az alapozó munkát nagyon komolyan elkezdtük elvégezni. A közoktatás rendszere nem tudja a gyerekeknél ezt megfelelő pedagógiai módszerrel, és kiscsoportos munkával elősegíteni. Tapasztalatunk az, hogy sok képzés, továbbképzés van, ami akkor nagyon tetszik a jelenlévő pedagógusnak, de mikor visszamegy az iskolába, elfelejti alkalmazni a tanultakat. Sok esetben képtelen a megújulásra, és bár tudja, hogy amit tesz az nem hatékony, de a megrögzött rossz, módszertannak dolgozik tovább. )   Amíg ebben a kérdésben nem lesz változás az iskolákban, addig a gyerekeknek szüksége van a Tanoda módszer adta lehetőségek igénybevételére.

Nyári és szabadidős tevékenységek a Tanodában rendkívül sokszínűre sikerültek. Minden korosztály megtalálta a számára „jó” programlehetőséget.

Így a Tanodában fogadtuk a nyár folyamán három alkalommal azokat a megyéből elszármazott és jelenleg is itt élő híres embereket, akikkel a gyerekek és szülők, pedagógusok kötetlen formában elbeszélgethettek.  Vendégünk volt Dr. Ürmös Andor, Vári Zsolt, Jónás Judit, Vári Zsolt, Horváth Kálmán, Mezei István.

A szintén ebben a programsorozatban találkozhattak roma származású pedagógusokkal, festőkkel, zenészekkel, valamint olyan egyetemista, főiskolás fiatalokkal, akik jelenleg még tanulnak.  Ebben a körben Szabó Győzőné biológia technika szakos tanár, kolompár Gyula középiskolai matematika tanár,  Szomora Jánosné szociális munkás, Szomora András főiskolai hallgató, Horváth Zoltán, és Rátóti Károly egyetemi hallgatók.   A művészek közül Balogh Balázs András, Oláh Lajos, festőművészek, valamint Klajbán János zenész.

A nyári időszakban mindennapos programmal vártuk a fiatalokat, melyből természetesen a tanulás sem hiányzott.

Augusztus hónapban még pótvizsgára felkészítő tanfolyamot is tartottunk. Salgótarjánból is volt gyerek, aki lejárt a foglalkozásokra. A Tanodában járó gyerekek közül nem bukott meg senki az általános iskolában.

Bebarangolták a környéket, sportprogramokon, kisebb kirándulásokon vettek részt, valamint jártak a Salgótarjáni Bányamúzeumban. Részt vettek rendőrségi és tűzoltó-bemutatón, és egész napos Gyermeknapi programon Szorospatakon a Dáté Gyógyászati Panzióban. Három nagy kirándulást szerveztünk. Egy budapestit, ahol jártak a Csodák Palotájában, a Tropicariumban, és közösen ebédeltek a MC Donaldsben.

Három alkalommal voltunk strandon. Ebből kétszer Egerben, és egyszer Pásztón.

A kapott támogatásból sikerült sportszereket, labdákat, társasjátékokat vásárolnunk, valamint egy csocsót, és egy kis rex asztalt is. Így ha rosszabb volt az idő, a gyerekek akkor sem unatkoztak.

Egész nyáron működtek a művészeti csoportok. Kézműves foglalkozások, színjátszószakkör, valamint informatikai és önismereti csoport is várta a fiatalokat. Rendszeresen voltak filmvetítések, amit zárt körben néztek meg a gyerekek.

Az ünnepkörökhöz kapcsolódva a tanoda is megtartotta rendezvényeit. Mindig meghívtuk a szülőket, így lehetőség volt egy kötetlen együttlétre a pedagógusokkal, mentorokkal közösen.

A Karácsonyi ünnepségen olyan sokan voltunk, hogy a Tanoda összes széke kevésnek bizonyult.

Sikerült még az Országházba is részt venni a Roma Gyerekek Karácsonyi ünnepségén is.

A Tanodában minden olyan lehetőség biztosított volt, mely a tehetséggondozás

lehetőségét is segítette. Különböző szabadidős foglalkozások, művészeti csoportok, szülőkkel szervezett közös programok szervezésével biztosítottuk a hozzánk járó gyereke és fiatalok személyközpontú nevelését, oktatását.

A Tanoda program népszerűvé vált a gyerekek körében. Szívesen vettek és vesznek részt a mindennapi munkában, és örömmel jöttek a „délutáni iskolába”.

Szakmai stáb:

Sikerült egy olyan szakmai stábot kialakítani, akik elkötelezettek a gyerek iránt. Több roma származású fiatal főiskolás, egyetemista is segíti a munkát, akik személyes példájukkal is támogatják a Tanoda program célkitűzéseinek teljesülését.

A projekt a pályázati program alapján zajlott. Minden egyes betervezett programrészt sikerült megvalósítanunk, a finanszírozási problémák ellenére is.

A mérföldkövekben kitűzött célokat teljesítettük.

Mint civil szervezet nagymértékben támogattuk a projekt megvalósításával a Tanodában dolgozó pedagógus és művészeti csoportokat vezető kollégák segítségével az integrált nevelés elfogadását. A Tanodában járnak olyan fiatalok is, akik nem roma származásúak.

Mi azt a modellt követtük, hogy együtt vagyunk romák és nem romák a napi munkában. Hitelessé tettük, hogy a gyerekek együtt dolgozva is fejlődnek, minden ellenkező híreszteléssel szemben. Sőt barátságok köttetnek, mert nálunk nem probléma az, ami az iskolában úgymond gondként jelentkezik.

Pedagógusképzések, szakmai anyagok biztosítása:

Folyamatosan tartottunk pedagógusképzéseket, konzultációkat, annak érdekében, hogy a pedagógusok megismerjék, elfogadják a Tanoda módszerét. Célunk volt az, hogy minél több pedagógus, iskolaigazgató forduljon meg a Tanodában, és értse meg, hogy a Tanoda, mint integrációt segítő eszköz van jelen a településen.

Örülünk annak, hogy tovább dolgozhatunk, de szeretnénk elérni, hogy az alsó tagozatos gyerekek is helyet kapjanak abban a munkában, amit már elkezdtünk. Nem szeretnénk „elhagyni” azokat a gyerekeket, akiknek szinte második otthona lett a Tanoda.


 

2. HEFOP-2. 1. 4 -05/1.-2005-09-0051/1. 0 sz. pályázati program - Tanoda a fiatalok esélyeinek javítása érdekében

Támogatás összege: 18.719.000,-Ft

Összefoglaló a projektről:

A projekt célcsoportja számára lehetőség biztosítása a közös tanulásra, a szabadidő hasznos eltöltésére, valamint a családdal történő együttműködés kialakítása érdekében közös programok szervezése.

Így egyénre szabott képesség, és készségfejlesztés, Tehetséggondozás, Pályaorientáció, Önismereti tréningek, Kommunikációs képességet fejlesztő foglalkozások tartása, Kézműves műhely működtetése, Információs szolgáltatások megismertetése a számítástechnikai eszközök segítségével. A fiatalok használják a számítógép, és az Internet által nyújtott szolgáltatásokat.

Sporttevékenységek segítségével segítsük a szabadidő hasznos eltöltését. Nyújtsunk lehetőséget szakemberekkel történő konzultációra a Tanoda program bemutatására.

Fogadjunk hospitációra fiatalokat, ismertessük meg, és szeretessük meg velük a Tanoda modellt.

Segítsük a hozzánk járó fiatalok kapcsolati rendszerének a bővítését.

A fenti célkitűzésekkel kezdtük meg programunk megvalósítását.

Mivel mi egy olyan Tanoda vagyunk., ahol már az előző pályázat kapcsán is működtünk, így nekünk az első időszakban komoly nehézségekkel kellett szembenéznünk.

A jelenlegi pályázat nem támogatta az alsó tagozatos gyermekek tehetséggondozását, képességfejlesztését. Mivel nekünk sok gyermekünk volt az előző programunk kapcsán, aki hozzánk jártak, így bizony szembe kellett azzal néznünk, mivel egyéb nagyobb forrással nem rendelkeztünk, hogy az alsó tagozatos gyermekek további fejlesztését nem tudjuk vállalni.

Mivel azonban voltak a programunknak olyan elemi, amihez tudtak kapcsolódni, így a szülőkkel történő megbeszélés után viszont a program teljes időszak alatt tudtuk fogadni a gyerekeket.

A programunk a Tanodai beiratkozással kezdődött. A szőlői hozzájárulások, a jelentkezési lapok kitöltése után megkezdődtek az órarend összeállításának munkálatai.

A konzorciumi partnerekkel, és a pedagógusokkal közösen történt egy megbeszélés, ahol az iskolák órarendjét- és a Tanodai órarend összefésülését végeztük el.

Ezt követően valamennyi gyermek kézbe kapta az órarendet, és azoknak a pedagógusoknak a nevét, elérhetőségét, akikhez beosztásra került. Ezt követően sor került egy személyes találkozóra a gyerek, és a tanár között. Itt kerültek megbeszélésre a legfontosabb tudnivalók.  Itt lehetett az esetleges változásokról az órarend kapcsán is megbeszélést folytatni.

A fiatalokkal történő közös munka megkezdése után az adatfelvételi lapok kitöltésére, és a felmérők megíratására került sor, melyet a Tanoda pedagógusai előkészítettek.

A felmérők elkészülte után pedagógus összejövetelre került sor, ahol értékeltük a gyermekek munkáját.

Mivel a Tanoda 2006. január elsejétől indult, így a pályaválasztási programot képviselő pedagógusnak is egyből volt feladata. Látogatást szervezett a környező iskolákba, illetve egyéni elbeszélgetések történtek a nyolcadikos fiatalokkal.

Az órarend alapján a munka megkezdődött, és zökkenőmentesen haladt, mivel minden kolléga tisztában volt a feladatával. Szerződéseik elkészültek.

Nehezítette a dolgot, hogy a Tanoda program bár elindult, de a szerződés aláírására csak 2006. június 28-án került sor. Pénzt 2006. szeptember 8-án kaptunk először.

4. 679.750,-Ft értékben.  Így a szövetség anyagi tartalékait teljes egészében felhasználta, és ráadásul egyáltalán nem tudott fizetni semmilyen szakmai szolgáltatási díjat a pedagógusok részére.  Ez nehéz időszak volt.  Szerencsénk volt, hogy a pedagógusok tudták, hogy meg fogják kapni az elvégzett munkáért a fizetést, és senki nem állt fel, hogy nem foglalkozik tovább a gyerekekkel.

Az első PEJ benyújtása október 27-én került sor. Ezután kaptunk 7. 085.106,- Ft-ot, és az óta 2007. április 25-én benyújtott elszámolásunk mind a mai napig nem került kifizetésre.  Nem érthető a számunkra, hiszen az elfogadott számlákat nem értjük, hogy miért nem lehetett kifizetni, mint az EQUAL programban, és miért kell 60 napra felfüggeszteni a kifizetéseket? Ez egyáltalán nem pályázóbarát intézkedés, viszont számunkra a feladatok teljesítése az adott, tehát a felelőségünk igen nagy egy projekt megvalósítása során.   Ebben a helyzetben dolgoztuk végig a projekt teljes időszakát.

A projekt az ütemtervnek megfelelően haladt, a konzorciumi partnerek a konzorciumi szerződésben lévő feladataikat teljesítették. A gyermekkel történő foglalkozások, a szabadidős tevékenységek, a kézműves műhely foglalkozásai is rendben megtartásra kerültek.

Konzultációs megbeszélésre került sor a pétervásárai és a legéndi Tanoda program munkatársaival, akik tapasztalat cserére jöttek el hozzánk.

Ugyanígy jártak nálunk Tiszabura településről, ahol az egész képviselőtestületet, és az iskola pedagógusait fogadtuk gyerekekkel együtt a Tanodában.

Fogadtunk a szécsényi kistérségből gyakornokokat a Nemzeti Gyermekszegénységi program kapcsán. Az iskoláknál dolgozó mentorok kerültek beosztásra a Tanodába, akik szívesen jöttek hozzánk, és vettek részt a munkában.

Segítettük az Alternatív Családi napközi beindítását Sóshartyán településen, ahová az összes Tanoda dokumentációt biztosítottuk. A Tanoda program pedagógiai vezetője jelenleg is segíti ott ezt a munkát elindítani, és megszervezni.

A szövetség elnöke járt Szátokon, ahol megtekintette a Tanodát, és több alkalommal konzultált az ott lévő segítőkkel.

Az Európai Unió delegációját Szira Judit, és Daróczi Gábor kísérte el hozzánk, akik egy délutánt töltöttek a Tanodában. Végiglátogatták a foglalkozásokat, és beszéltek tanárokkal, gyerekekkel egyaránt.

A Közösségfejlesztők Országos Egyesülete nemzetközi delegációt kísért a Tanodába, ahol jó tapasztalatokkal távoztak a jelenlévők.

A nyári időszakban mind a két nyáron tartottunk külön nyári szabadidős programokkal foglalkozásokat, melyek a fiatalok szívesen látogattak. Így sok gyerek eljutott egy kicsit nyársalni, uszodába, kirándulásra.  A tavalyi évben meghívást kaptunk Zánkára is, ahol a gyermekek és két kísérő pedagógus részt vettek az ott megrendezésre kerülő programokon.

A program időszakaiban voltak teke, biliárd, sakk, labdajátékok, csocsó bajnokság kerültek megrendezésre. Számtalan társasjáték várta a fiatalokat, mely a fejlesztés egyik jó eszközének bizonyult. (Szabályok ismerete, betartása, számkörben történő mozgás, logika fejlesztése)

Az év végi felmérések megtörténtek, a bizonyítványok kézbevétele után a szülőkkel közösen tanévzáró értekezlet megtartására került sor, ahol a legjobb diákok tárgy, és könyvjutalomban részesültek.

Mindkét nyáron szerveztünk, és tartottunk pótvizsgára felkészítőt is. Külön órarend alapján, ahová fogadtuk az egyébként nem Tanodás fiatalokat is, annak érdekében, hogy a városban minimális legyen az évismétlők száma, illetve, hogy a gyerekek megismerkedjenek a Tanoda program adta lehetőségekkel.

A Tanoda záró konferenciájára meghívót kapott a bátonyterenyei , a szécsényi kistérség valamennyi önkormányzata,  iskolája, a konzorciumi partnerek, a gyerekek, és szüleik, valamint a minisztérium.  Természetesen a konzorciumi partnerek, és a Tanoda szakmai stábja is.


 

3. HEFOP-2.1.9-08/1.-2008-06-0047/1.0 sz. pályázati program – BÁTONYTERENYEI TANODA VAKÁCIÓ

Projekt megvalósításának kezdete és vége: 2008. július 29. - 2008.augusztus 09.

Támogatás összege: 9.091.100,-Ft

Összefoglaló a projektről:

Meghívásos pályázaton sikerült részt vennünk, és Balatonmáriafürdőn 64 gyermeket táboroztatni a Mária Hotelben.

Nagy izgalommal készültünk a gyerekkel együtt az utazásra.  Nálunk csak a szülők izgultak jobban, és mikor az indulás reggelén megérkezett értünk a két nagy busz az Iskola úti parkolóba, akkor megilletődve szálltunk fel a buszra. Begyűjtöttük az orvosi igazolásokat, az esetleges gyógyszereket, és neki vágtunk a hosszú útnak.

Bár 8 éve dolgozunk együtt a gyerekekkel, és minden nyáron tartottunk tábort, de ilyen hosszú útra még nem vállalkoztunk.

Útközben Hatvanban és Székesfehérváron álltunk meg. Nagyon meleg szép napunk volt az utazáshoz. Az érkezés és ebéd után gyorsan elhelyezkedtünk, majd egy rövid megbeszélés után irány a Balaton. Olyan szerencsések voltunk, hogy a szállodából, egyből a parton voltunk.   A gyerekek nagyon élvezték a fürdést, a vízibiciklizést.

Este aztán átbeszéltük a következő napok programját. Minden délelőtt tanulással telt el.  Reggeli után három kiscsoportban dolgoztunk. Önismereti, kommunikációs, identitás tudaterősítő foglalkozások, problémamegoldó gyakorlatok megoldásával telt ebédig az idő.

Ebéd után aztán egy kis szabadprogram és utána fürdés, napozás, lubickolás volt a program.

Minden este vacsora után még együtt töltöttük az időt. Járt nálunk a Karaván Művészeti Egyesület színházi társulata. Volt filmvetítés, egész napos Keszthelyi kirándulás, hajókázással a Balatonon, és egész esetét megtöltő kézműves és játékműhely is. Ebben az időszakban volt a Holocaust megemlékezés. Mi is megtartottuk.  Közösen emlékeztünk az áldozatokra.

Gyorsan teltek a napok.  Nagyon jól éreztük magunkat. Reméljük, hogy jövőre is lesz lehetőségünk egy meghívásos pályázat keretében a Tanodába járó gyerekekkel együtt utazni, ahol más a világ, ahol gondtalanul gyerek lehet a gyerek.


 

4. TÁMOP-3.3.5/A-08/1-2009-0038. sz. pályázati program – ESÉLY AZ ÉRTŐ TANULÁSRA

 

Projekt megvalósításának kezdete és vége: 2009. szeptember 01. - 2011.április 30.

Támogatás összege: 21.993.179,-Ft

Összefoglaló a projektről:

Tanoda programunkat 2009. szeptember 1.-sejével megkezdtük. Az iskolai tanévnyitót követően megkezdődtek az egyeztetések azokkal az oktatási intézményekkel, ahonnan fogadunk gyermekeket. Ezzel egyidejűleg a gyermekek és fiatalok számára elkészültek a jelentkezési lapok, és a szülők is összehívásra kerültek. A beiratkozásokat követően megkezdődtek a pedagógusok által készített felmérések megíratásai.

Ezt követően került sor az egyéni órarendek összeállítására a Tanoda "nagy Órarendjének " elfogadására. A programban leírtak alapján megkezdődtek a foglalkozások. A tanulást segítő foglalkozásokon kívül a szabadidős, a pályaorientációs, a szociális kompetencia fejlesztése, és a kézműves programok is megrendezésre kerültek. A félévi és év végi eredmények összehasonlítása megtörtént. A bizonyítványok bemutatásra kerültek. A nyári időszakban folyamatosan tartott a program. A Tanoda minden nap fogadta a gyerekeket. Kétszer két hét időtartamban külön program is várta a fiatalokat.

Pályázatunkat 2010. augusztus 26-ával kezdődően az ütemtervnek megfelelően folytattuk.

A nyári napközbeni táborok után elkezdődött a felkészülés az új tanévre. Felvettük a kapcsolatot azokkal az intézményekkel, ahonnan a fiatalok hozzánk érkeznek. Elsősorban a bátonyterenyei Bartók Béla Általános Iskola tagintézményének vezetőjével, hogy tájékoztassuk a program további feladatairól. Megbeszéléseket folytattunk a középiskolákkal, ahová gyermekünk jár. Augusztus hónap elején pótvizsgára való felkészítést tartottunk, majd a hónap végén a Tanodában dolgozó pedagógusokkal megbeszélést tartottunk. Egyrészt

értékeltük a nyári programjainkat, másrész áttekinttettük az előttünk álló feladatokat. Mivel a program kezdetekor sok új gyermek került be, akik nehézsorsú, szegény családokból érkeztek hozzánk szinte minden munkát elölről kellett kezdenünk, mert a gyerekek egy része rendkívüli módon hiányos tudással érkezett a Tanodába Mivel nálunk minden tanév kezdetekor új beiratkozás van, így elkezdődött a munka.

Családlátogatások, felmérések megíratása, értékelése, és az egyéni fejlesztési programok meghatározása. A tanulás során legnehezebben megy a gyermekek számára a természettudományos területek: kémia, fizika, földrajz, biológia, és a matematika. Kiemelten kell segíteni a matematika tantárgy területén. Problémát okoz a felsőtagozatban, és a középiskolában egyaránt.

Alsós gyermekünk létszáma: 11 fő, ebből jó rendű 4 fő Felsőtagozatos gyermekünk létszáma: 35 fő. Jó rendű: 5 fő, Közepes: 16 fő Középiskolás: 14 fő. Ebből jó rendű: 2 fő, közepes tanuló 3 fő. A középiskolások közül a félév során 6 fő bukott valamelyik tantárgyból. A bukások a 9, és 10 osztályban jelentkeznek. 45 fő 3 HHH, és 15 fő 2 H.

Nagyon kedvelt a gyermekek körében a pályaorientációs, szociális kompetencia fejlesztés területe. Szívesen vesznek részt kézműves, és egyéb művészeti , és sport foglalkozásokon, valamint az informatika-számítógéphasználat gyakorlati alkalmazása területeken. A Tanodahagyományok keretein belül tartottunk nyári bogrács-partyt a szülőkkel közösen, voltunk kirándulni a Sástón, a Gyöngyösi Mátra Múzeumban, színházban Budapesten,. Megtartottuk a Mikulás partit a gyermekeknek, és a Karácsonyt a szülőkkel közösen. Valentin napoztunk, és farsangoltunk.

A gyermekek tanulmányi eredménye a félévi értesítők alapján: Amelyik tantárgyra a gyermek beiratkozott, abból sikerült javítania, vagy nem romlott az eredménye. Nehézséget éltünk meg a középiskolába kerülő gyermekinknél, akik nem morzsolódtak le az iskolából, de nem sikerült tartani a nyolcadik osztályos eredményeiket. Érettségi előtt álló tanulónk több tantárgyból jobban teljesített, mint évvégén.

A Tanoda létszáma:60 fő. Vállat tanulói létszám a pályázatban: 60 fő. 45 fő HHH, és 15 fő HH. Valamennyi gyermek rendelkezik Bátonyterenye Város Jegyzőjétől kapott Hatósági Bizonyítvánnyal, vagy Határozattal. Ezt a helyszínen a Tanoda anyagiban meg lehet tekinteni.

Nehézséget okoz a programban, hogy november hónap során megküldtük a pénzügyi elszámolásunkat, a kifizetési kérelmet, és azóta még újabb támogatás nem érkezett meg. Többszöri levélváltás, telefonos megkeresés után is, még mindig a türelmünket kérik. Mivel mi egy közhasznú civil szervezet vagyunk, így a támogatás folyósításának a hiányát nagyon megérezzük.

Február hónapban a félévi értesítők kiértékelés történt meg, majd a szükséges intézkedési terv elkészítése.

A tárgyidőszakban mentori látogatás is volt a tanodában, ahol sor került a projekt teljes körű

áttekintésére, és a talált hiányok feltárására is. Ezt követően a mentor kérésének megfelelően

összeállítottuk az anyagot, és a határidőre beküldtük a kezelőszervezet számára. Ez elfogadásra is került, hivatalos értesítést megkaptuk. Személyes találkozásra is sor került az ESZA által kijelölt szakemberrel, mert még az első elszámolásunk sem érkezett meg május hónapban. Sikerült egyeztetnünk így június 2-án kaptuk meg a projekt második részletét. Szervezetünk nehezen tudta a működtetés feltételeit biztosítani, hiszen a Tanodában rendszeres munka folyt.

Április 30-ával zártuk a programot, a gyermekek anyagi lezárásra kerültek. A dokumentációk

összerendezése megtörtént. Azóta önkéntes munka keretében fogadjuk a gyermeket, annak érdekében, hogy mire az új TÁMOP 3.3.7-es programunkkal el  tudunk indulni, a gyermekek rendszeres követése megvalósuljon.


 

5. TÁMOP-3.3.7-09/2-2009-0009. sz. pályázati program – ESÉLY A VILÁG MEGISMERÉSÉRE

Projekt megvalósításának kezdete és vége: 2010. december 01. - 2012. november 30.

Támogatás összege: 198.488.384,-Ft

 

Összefoglaló a projektről:

A bátonyterenyei kistérségben 4 tanodából álló hálózat kialakítása, ebből 1 tanoda a régi helyszínen, és 3 új helyszín kialakításával: Mátraverebélyben, Lucfalván és a Kisterenyei településrészen.

Bátonyterenyén az Ózdi út 9.  és a Deák Ferenc út 43. szám alatt, Mátraverebélyben a Vasút út 75.  és Lucfalván a Rákóczi út 113. szám alatt találhatóak a Tanodáink.

Az épületeken a nyílászárókat még 2010. decemberében kicseréltettük, és a helyiségeket kifestettük.

A programok megvalósítását nagyon megnehezítette, hogy az összeghatár miatt nagy európai uniós közbeszerzési eljárást kellett lebonyolítanunk, és ez jelentősen elhúzódott - eredményhirdetésre 2011. október 26-án került sor. ( Sajnos az ESZA és az NFÜ is elkeverte a benyújtott dokumentációnkat, és ez jelentősen elnyújtotta az eljárást!)

A gyerekekkel és szülőkkel végzett munkát 2011. augusztusában kezdtük meg, 9 mentor és 4 tanoda titkár és 4 tanoda segítő alkalmazásával. A 4 helyszínen fölvételre került 203 gyermek, sor került a családlátogatásokra, a szükséges dokumentációk beszerzésére. Gyermekeink 75%-a HHH-s, 25%-a HH-s.

Az oktató-nevelő munkát ideiglenes jelleggel minden helyszínen megkezdtük a mentorok és a projektvezető segítségével. Célunk az volt, hogy a közbeszerzési eljárás lefolytatásáig a gyerekek az iskolai tanév megkezdésével egy időben segítséget kapjanak a tanuláshoz, a szabadidő eltöltéséhez.

Az iskolákkal, a Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat munkatársaival,  a polgármesteri hivatalokkal jó kapcsolatot sikerült kialakítanunk.

Az órarendek minden helyszínen kialakultak, és egyéni tanrend szerint kezdtük el november  15-től az oktatást.

 1. SZÁMÚ PROJEKT ELŐREHALADÁSI JELENTÉS (2010.12.01-2011.04.21.)

Projektünk megkezdését követően megbeszélésekre került sor azon települések önkormányzataival, akik a projekt beadásakor vállalták a Tanoda helyszínek biztosítását. Mátraverebély településen bár új képviselőtestület, és polgármester került megválasztásra szívesen vállalták továbbra is a programban való részvételt. Polgármester asszony biztosította a Tanoda helyszínét.

Lucfalván az polgármester úr és a testület támogatja a programot, de új épületet jelölt ki a tanoda számára, mely az előírásoknak megfelelően biztosítja a gyermekek délutáni tanulási, és szabadidős lehetőségeit.

Bátonyterenye-Kisterenye településrészen is változott a Tanoda helyszíne. Az új önkormányzat és polgármester úr már nem tudta biztosítani az előző testület által ígért volt iskola épület egyik részét a tanoda céljaira. Ennek oka az volt, hogy az ingatlan hasznosítási terve megváltozott, új egyházi intézményt kíván benne működtetni. Polgármester úr felajánlott a a kisterenyei Kastélyparkban található évek óta nem hasznosított volt óvoda épületét. Erre az épületre nagyon sokat kellett volna ráfordítani, hogy megfeleljen a Tanoda sztenderd előírásainak. Az elképzelése az volt a város vezetésének, hogy a gyermekszegénység elleni programmal használjuk  közösen az épületet. Ez szakmai szempontból tetszetősnek bizonyult, de az épület elhelyezése a cigánytelep melletti részen van, így nem láttuk biztosítottnak, hogy a város többi részén élő HHH gyermek is igénybe fogja venni a Tanoda szolgáltatásait. Ezt szakmai szempontból nem tudtuk elfogadni, mert szeretnénk nyitott házat műkődtetni. Így került sor arra, hogy az iskola épületéhez közeli helyszínen találtunk egy bérelhető ingatlant. Ez minden szempontból jól megközelíthető, és minden gyermek számára könnyen elérhető. Így szerződésmódosítást kívánunk benyújtani.

A bátonyterenyei- nagybátonyi helyszín változatlanul fog továbbra is működni. Ezt követően került sor a három épületre vonatkozó árajánlat megkérésére, hogy a festési munkálatok elkezdődhessenek. Csak a bérelni kívánt épület nincsen még kifestve, illetve a nagybátonyi helyszín, hiszen ott most fejezzük be a TÁMOP-3.3.5-ös programot. December végén került sor a közbeszerzési szakértő megfogadására, és a közbeszerzési eljárás előkészítésére. A múlt hét folyamán nyújtottuk be az ESZA-hoz az elkészült felhívást. Nagyon sok aprólékos munka volt benne. Több alkalommal kértünk állásfoglalást a pedagógusok közbeszerzésére vonatkozóan a ESZA-tól. Jelenleg várjuk az ESZA jóváhagyását, hogy gyorsított eljárás keretében tudjuk lebonyolítani a közbeszerzést, szeretnénk a nyár folyamán megkezdeni végre a programot. (Több alkalommal kértünk állásfoglalást a közbeszerzési eljárás lebonyolítására vonatkozóan, mert nem értettük, hogy a szakmai pályázatban benyújtásra került pedagógusok igazolása után, miért kell közbeszerzési eljárást lefolytatnunk. Több állásfoglalást kaptunk, és mivel pedagógusaink szolgáltatási díjért végeznék a munkájukat, így szükséges volt a közbeszerzési eljárás előkészítése. Mivel speciális tudásokkal rendelkező embereket kíván foglalkoztatni a Tanoda, így az eljárás előkészítése hosszabb időt vett igénybe. Három hete küldtük meg az ESZA számára az anyagot, azóta még válasz nem érkezett.

 2. SZÁMÚ PROJEKT ELŐREHALADÁSI JELENTÉS (2011.04.22 - 2011.10.21.)

A Nógrád Megyei Cigány Kisebbségi Képviselők és Szószólók Szövetsége 2011. márciusában készült el a Közbeszerzési eljáráshoz kapcsolódó dokumentációs anyaggal, melyet az eljárás szabályainak megfelelően megküldött a bonyolító szervezet felé a további engedélyek kiadása érdekében. A közbeszerzési eljárás dokumentációi a Tanoda leendő tanáraira vonatkozva kerültek kiírásra. Az eljárás lefolytatásra került. A szervezet minden szükséges és előírt dokumentációt megküldött az NFÜ felé, majd a szerződéskötés napján( november 5) az ESZA felé a végső indítási engedély megadásához. Nagyon nehezen haladtunk a közbeszerzési eljárással, több alkalommal ütköztünk nehézségekbe, erről minden alkalommal jelzést is tettünk a bonyolító szervezet, és az NFÜ felé is. Panaszjogunkkal kellett élnünk, és beadványban fordultunk az NFÜ felé, illetve az ESZA felé is. Személyesen több alkalommal voltunk mind a két szervezet helyszínén, és tárgyalásokat folytattunk a problémában érintett munkatársakkal. E-mailes levelezésben napi kapcsolatot tartottunk. El kell mondanunk, hogy mind a két helyszínen próbálták a munkánkat segíteni és gyorsítani, támogatásukról biztosítani.

A mentorok, és Tanoda titkárok augusztus elsejével felvételre kerültek a négy helyszínre. A tanoda működésének, napi munkájának előkészítése megtörtént. A mentorok a jelentkezési lapokat eljuttatták a családoknak, tájékoztató fórumokat rendeztünk, és megkezdtük minden helyszínen a gyermekek jelentkezésének a bonyolítását, a családlátogatások bonyolítását. A jelentkezések lezárását követően a gyermekek személyes dokumentációinak az összekészítése történt meg. Ennek keretében a HHH és HH határozatok és igazolások, a gyermekek év végi bizonyítványainak másolata, a gyermek személyi lapja, és a négy helyszínen egységesített Fejlesztési terv anyaga is. A Tanoda program helyszínein a tanuláshoz szükséges eszközök( számítógépek, íróasztalok, táblák, egyéb elektronikai eszközök, ( fényképezőgép, DVD lejátszó, magnó, TV) székek, konyhai felszerelések beszerzésre kerültek Így a Tanodák berendezése megtörtént. Az oktatáshoz szükséges segédanyagok, könyvek egy része kiosztásra került. Az egységesített dokumentációs rendszer elkészült. Ezt követően kezdtük el az órarendek összeállítását mind a négy területen, folyamatosan egyeztetve a közoktatási intézményekkel, az iskola vezetőivel. Az ideiglenes órarendek elkészülése után szeptember 26-ával a mentorok és a projekt vezetésének segítségével megkezdtük az ideiglenes tanítást mind a négy helyszínen. Szülői értekezletet hívtunk össze mind a négy Tanodába, ahová a szülők szép számban meg is érkeztek. Mindennap nyitva vagyunk. A Tanodában dolgozó mentorok és titkárok munkája ebben az átmeneti időszakban alkalmazkodik a Tanoda működésének rendjéhez. Így örömmel mondhatjuk el, hogy a munka nagyon intenzíven megkezdődött. A nyertes Tanoda konzorciummal megkötésre kerülő szerződés után, a moratórum leteltével tudják megkezdeni a tanodákban a munkát.
A gyerekek számára mind a négy helyszínen egy napon uszodába járás lehetőségét biztosítottuk a mentorok részvételével, igénybe véve Mátraverebély és Lucfalva esetében az önkormányzat által biztosított szállítási eszközt.
A mentorok a délelőtt folyamán kapcsolatot tartanak a gyermekek iskoláival, a családdal, és végzik az adminisztrációs munkájukat. Rendszeresen tartunk mentori megbeszélést, melyen a tanoda titkárok is részt vesznek. Folyamatosan ellenőrzésre kerülnek a kitöltésre kerülők dokumentációk. A mentorok, és Tanoda titkárok részt vettek az EBH képzésén, melyről valamennyien Tanúsítványt kaptak. A három napos képzés a mi kérésünkre került megrendezésre Bátonyterenyei helyszínnel.

A gyermekek aláírták a Tanoda Házirendjét, a szülőkkel megköttetett a Kötelezettségvállalás a Tanodában c. dokumentáció is. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat szűrőprogramján valamennyi tanodából 10-10 gyermek részt vehetett, így többen kaptak térítésmentesen szemüveget, mely nagymértékben segíti a mindennapi tanulást. A magas vérnyomással érkező gyermekek kiszűrésre kerültek. Szórólapokat készítettünk, melyet minden közoktatási intézménybe eljuttatunk. A Bátonyterenyei Hírvivőben megjelent a Tanoda programról egy írás, illetve a szervezet honlapján is.( www.nmckkszsz.hu)

A tanodába érkező gyermekek:

Lucfalva: Összlétszám: 40 fő ebből HHH 31 fő 2HH 9 fő Alsó tagozatos: 15 fő Felső tagozatos: 20 fő Középiskolások száma:5 fő( a középiskolásoknál iskolalátogatási becsatolásra kerül)

Mátraverebély: Összlétszám: 58 fő ebből HHH 41 fő HH 17 fő Alsó-tagozatos: 25 felső tagozatos 21 Középiskolás: 12 fő (iskolalátogatási csatolva.)

Bátonyterenye( Kisterenye) Kisterenye: összlétszám: 45 fő ebből HHH 34 fő HH 11 fő Alsó tagozatos:18 fő felső tagozatos: 23 fő Középiskolás: 4 fő (iskolalátogatási csatolva)

Bátonyterenye( Nagybátony összlétszám: 60 fő ebből HHH 30 fő HH 30 fő Alsó tagozatos:19 fő Felső tagozatos: 31 fő Középiskolás 10 fő

Összesített: Tanulói létszám: 203 fő Ebből HHH 136 fő HH 67 fő Vállalt létszám: 180 fő Ebből HHH 136 fő HH 44 fő A kistelepüléseken, mint Mátraverebély nagyon magas volt az érdeklődő gyerekek száma(teljesen szegregált iskola működik a településen) Egy gyermeket sem akartunk elutasítani, így minden jelentkező gyermek számára biztosítottuk a részvétel lehetőségét. Lucfalva a település nagyságából kifolyólag - és az előkészületi munkáink hatására 40 fővel meg tudta kezdeni a munkát. A gyerekek nagyon szívesen járnak. Hozzátartozik a Tanoda program helyzetéhez az is, hogy Lucfalva zsáktelepülés. Elég jól sikerült bevonni a középiskolába járó fiatalokat - jó kapcsolatot alakítottunk ki a Szent József Katolikus Szakiskolával Egyházasgergén, ahol igazgató úr egyből támogatásáról biztosította a gyerekeket, mentorokat, és bejelentkezett látogatásra. Szintén jó kapcsolat alakult ki a Bátonyi és a Salgótarjáni Szakközépiskolával, ahonnan sok gyermek iratkozott be hozzánk. Mind a két iskola igazgatóhelyettese nagy örömmel fogadta a mentorokat, és felajánlotta az együttműködését. Köszönte, hogy a gyerekek kaphatnak plusz segítséget a tanulásukhoz. Bátonyterenye Város Önkormányzatától megkértük a hiányzó HHH és HH papírokat, de az önkormányzat még nem készült el vele, így csatolva teszünk be egy igazolást. 10 gyermek részére várjuk a papírokat, mivel a szülők nem tudják, hogy hol van.

 

3. SZÁMÚ PROJEKT ELŐREHALADÁSI JELENTÉS (2011.10.22 - 2012.04.21.)

2011. Október hónapban befejeztük az Európai Uniós Közbeszerzési eljárás lefolytatását. Ebben a hónapban a mentorok és koordinátorok segítségével az ideiglenes órarend kialakításával tovább folytak a tanulást segítő, a szabadidős, és egyéb kompetenciaterületeket érintő programok. Ezekről minden helyszínen jelenléi ívek készültek. Valamennyi beíratkozott gyermekkel, annak családjával, és a közoktatási intézményével megkötésre került az Együttműködési Megállapodás. A gyerekek heti egy alkalommal uszodai foglalkozáson vettek részt.
November hónapban megkötésre került a nyertes konzorciummal a szerződés. November 15-ével megkezdődött a tanítás az órarend alapján. Minden Tanodában kialakult a rendszeres menetrendje a munkának. A bemeneti mérések megíratásra kerültek. Az egységes dokumentációs rendszer kidolgozásra került számítógépes nyilvántartás alapján. A tárgyidőszakban két alkalommal jártak Budapesten színházban,(November 28-án MU Színház, Január 7-én Szkéné- Volt egyszer egy Gyöngyöspata c. előadásán.
A hatvani Tanodában vettek részt a Karácsonyi ünnepségen az együttműködési megállapodásban foglaltak alapján. Ott kis műsorral is szerepeltek a gyerekek. Egy alkalommal pedig az Alternatív Közgazdasági Gimnáziumban voltak. A Tanodahálózat valamennyi helyszínén megrendezésre került a Mikulás: december 3-án Kisterenye, Lucfalva, Nagybátony településen, december 5-én Mátraverebélyben. December 13-án Lucázást tartottunk mind a négy helyszínen.

A Mátraverebélyi Sportcsarnokban rendeztük meg a Tanodahálózat Karácsonyi ünnepségét, a szülőkkel együtt érkeztek a gyerekek. Külön busszal szállítottuk a gyerekeket minden helyszínről a program helyszínére. Szintén minden Tanodában emlékeztünk a Tatárszentgyörgyi Áldozatokra. ( Február 23-án)

Ózdon Focikupán vettek részt a gyerekek (február 25-én), a Tanoda mentoraival és a szervezet elnökével. A Nógrád Megyei Esélyegyenlőségi Irodával családi programot szerveztünk Esély órák megrendezésével február hónapban.
Tanoda Színházi előadással készültünk mind a négy helyszínen. Főpróbát tartottunk előtte való nap, majd március 30-án Lucfalván kezdtük meg a tanultak bemutatását. Mátraverebélyben a Sportcsarnokban április 13-án, április 20-án Bátonyterenyén a Petőfi Művelődési Házban szerepeltünk. Valamennyi előadásra meghívtuk a szülőket, az intézmények vezetőit, a polgármestert, és a képviselőket. Valamennyi helyszínre külön busszal szállítottuk a gyerekeket, és a kísérő szülőket. Április 4-én voltunk az Állatkertben Budapesten, majd közösen megebédeltünk a McDonald'sban. (A félévi eredmények alapján a dicsőségtáblára kikerült legjobban teljesítő és javító gyerekek vehettek részt a programon mind a négy Tanodából.)

Szülői értekezletek megtartására került sor: január 30-án Nagybátonyban, január 31-én Mátraverebélyben, február 1-én Lucfalván, február 3-án Kisterenyén.
Havi fejlesztési tervek készülnek a gyerekekről- mert nagyon sok a nehezen haladó gyermek a tanulóink között. A szaktanár minden óra végén jelzi, hogy a gyermek hogyan teljesített, ezt számítógépen rögzíti. Minden hónapban készülnek mentori beszámolók az elvégzett munkáról. A gyermekekről napi szinten írott formában jelenléti ívet vezetünk. Mind a négy helyszínen mindennap biztosítjuk az uzsonnát, szombati napokon a tízórait. Háromhavonta tartunk nagy bevásárlást a Metro áruházban, és az kerül kiosztásra. Hétközben csak kenyeret veszünk, azt havi egy alkalommal fizetjük ki. A gyerekek a szereplések után mindig kaptak egy kis meglepetést minden helyszínen. (Üdítő, csoki, sütemény)
Rendszeresen tartunk mentori megbeszéléseket. Ennek időpontjai: 2011.11.04 / 11.07 / 11.14 / 11.21 / 11.29 /12.08 / 12.16/ 2012. 01.03 / 01.16 / 01. 25 / 02.07 / 02.16 / 03.01 / 03.13 / 03.29 / 04.12

 

4. SZÁMÚ PROJEKT ELŐREHALADÁSI JELENTÉS (2012.04.22-2012.10.21.)

A beszámolási időszakot érintően a négy tanodában a programunk a szakmai program alapján került megvalósításra. A Tanoda órarendek alapján mind a négy helyszínen rendszeresen megtörténtek a foglalkozások. Az egyéni fejlesztési tervek havi szinten felülvizsgálatra kerültek. A haladási naplóban rögzítésre kerültek a gyermek délutáni tanórán való részvétele. Szintén itt került rögzítésre a szabadidős programokba történő bekapcsolódás is. A jelenléti ívek napi szinten- tanáronként kerültek vezetésre. Több alkalommal került sor családlátogatásra azoknál a gyermekeknél, akikkel az iskolában probléma volt, vagy több alkalommal hiányoztak, vagy olyan jellegű nehézséget észleltünk, ahol szükségesé vált a konzultáció.
A mentori megbeszélések rendszeresen zajlottak. A Tanodák közötti szakmai kapcsolat, a közös célkitűzések teljesítése folyamatos együttes munkával kerültek megvalósításra. A tanárokkal való kapcsolattartás, a szakmai megbeszélések a mentorok, és a szakmai vezető által rendszeresített kapcsolattartás keretében zajlottak
Szabadidős programok: Május 25-én a Puskin Moziban: Micimackó c. film megtekintése, majd a Vajdahunyad vára megtekintése, közös ebéddel egybekötve. Május hónapban megszerveztük a a szülőkkel közösen a nagybátonyi tanoda udvar rendbetételét. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat támogatásával kialakítottunk egy sportpályát, lengőteke, és sakk táblát festettünk. Bográcsozási helyet alakítottunk ki, falat festettünk cigány mese illusztrációval, és rendbe tettük a kertet. Ebben a munkában a gyerekek is részt vettek.

Szintén ebben a hónapban került sor a Katasztrófavédelmi versenyre, ahol tanodáink egy csapattal képviseltették magukat. A
nyár folyamán Tanoda hospitációra is sor került. Alsószentmártonból és Gilvánfáról fogadtunk vendégeket. A nyár folyamán a pedagógusok elvégezték a multikulturális tartalmak, interkulturális nevelés akkreditált továbbképzést, a mentorok képzése is lezajlott.
Június 9-én tartottuk a négy Tanoda Gyermeknapi Programját a már megújult Tanoda udvaron. Gyermekeink mind a négy helyszínen részt vettek a Tanodás pedagógusokkal, mentorokkal együtt az iskolai gyermeknapi programokon is.
Június hónapban tartottunk tanévzárót a gyerekek, és a szülők számára, valamint közösen értékeltük a tanévet. Tanodáink egész nyáron nyitva tartottak. Szabadidős és játékos tanulós programokkal vártuk a gyerekeket. Sokszínű programlehetőséget kínáltunk. A programok látogatottsága jó volt. Sok gyermek az egész nyarat a Tanodában töltötte. Augusztus hónapban minden tanodánkban pótvizsgára felkészítő foglalkozásokat tartottunk minden tantárgyból lehetőség volt a felkészítőn való részvételre. A nyár folyamán kétszer egy hétig voltunk Bogácson. Az első táborban a négy Tanoda alsós gyerekeiből 40 fő vett részt, akik javítottak a tanulmányi eredményükön, vagy fejlődést tapasztaltak a kollégák a szociális kompetenciaterületeken. A
második táborban a felső tagozatos és középiskolás fiatalok csoportja vett részt. Mindkét tábor projekthét volt. Az elsőben beutaztuk a Földrészeket, a másodikban a Lovagkorban voltunk. A táborok megrendezése előtt találkoztunk a szülőkkel, és a táborba a lucfalvai gyerekek közül egy súlyosan mozgáskorlátozott kisfiút is magunkkal vittük az édesanyjával együtt, annak érdekében, hogy ne maradjon ki a gyermek a részvétel lehetőségéből.
A nyár folyamán tanodánk a HELLOWOOD program keretében egy kinti színpaddal gazdagodott. Így a Tanodaszínház, és egyéb közösségi programok, fellépések a tavasztól-őszig terjedő időszakban a központi helyszínen megtartható válnak.

Augusztusban a szülőkkel, pedagógusokkal, mentorokkal közösen megemlékeztünk a Roma Holocaustról augusztus 2-án. Megszerveztük a Tanodák Sportnapját, ahová a Mátraterenyei Szalmaszál Egyesület Tanodája, a Bagi telepen élő fiatalok csoportja, és a mi négy tanodánk gyermekei alkották a csapatokat.

A pótvizsgák után megkezdtük az új tanévre történő felkészülést, megkezdődtek a családlátogatások, az új tanévre történő beiratkozások, az iskolalátogatási, és a tanév rendjével összefüggő feladatok ellátása. A gyermekek órarendjének ismeretében az órabeosztások megtörténtek. Szeptember hónapban kezdtük meg a szorgalmai időszakot. A bemeneti mérések megíratása, és értékelése megtörtént. A Tanodáinkban jelenleg összesen: 203 gyermek kezdte meg a tanévet. A gyermekek 75 % HHH Valamennyien rendelkeznek a jegyzői határozattal, 25 % HH- a rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény igénybevételével. A gyermekek körében meghirdettük a Tanoda tallér gyűjtő versenyt. Minden tanodánkban megtartottuk a tanévnyitó értekezleteket. Az Útravaló Programról tájékoztatást nyújtottunk a családok számára.

A programban szerződésmódosítást kezdeményeztünk, melyet jóváhagytak a számunka. Így programunk 2013.február 28-ig fog tartani. Ezzel összefüggésben állásfoglalást kértünk a közbeszerzési főosztálytól, melyre még nem kaptunk választ. Megkezdtük az új Tanoda pályázatra való felkészülést.

 

5. SZÁMÚ ZÁRÓ PROJEKT ELŐREHALADÁSI JELENTÉS (2012.10.22-2013.02.28.)

A tárgyidőszakban mind a négy tanodában folytatódott a szakmai munka a projektben tett vállalások érdekében. Mind a négy tanodában az órarendeknek megfelelően folyt az oktatás a szaktanárok biztosításával. Havi szinten készültek el az egyéni fejlesztési tervek, hogy a gyermekek előrehaladását figyelemmel kísérjük. A szabadidős lehetőségek - a programok biztosítására is figyeltünk. Így minden helyszínen volt Halowen party, Mikulásünnepség a szülők részvételével, valamint sor került a közös nagy Karácsonyi program megtartására Mátraverebélyben a Sportcsarnokban, ahol a szülőkkel, a gyermekek testvéreivel közösen ünnepeltük meg a Karácsonyt. Ezen az alkalmon részt vettek az év során velünk dolgozó önkéntesek, az adományozók, a Tanoda programban résztvevő partnereink is. Az évet közös elő Szilveszteri programmal zárták a gyerekek mind a négy helyszínen. Január hónapban a tanulás és a továbbtanulási lehetőségek, a szülőkkel történő közös megbeszélések zajlottak - a legjobb továbbtanulási lehetőségek átbeszélése zajlott a nyolcadikos gyermekeinkkel közösen. Pályaorientációs foglalkozások keretében intézménylátogatásokra is sor került. A beszámolási időszakban is folyamatos volt a kapcsolattartás a szülői házzal, az iskolákkal. A félévi zárás előtt a tanárok is találkoztak a mentorainkkal közösen a családokkal, és az osztályfőnökökkel. A félévi értesítők beszedése- az értékelések mind a mentori, mind a szaktanári szinteken megtörténtek. A februári hónapot közös farsangi programmal zártuk.
Október- és február között a tanoda pályázatok benyújtása előtti időszakban napi szinten fogadtunk érdeklődőket a tanodáinkban. Segítséget nyújtottunk több új pályázó számára a pályázat előkészületeiben. Szakmai anyagainkat, az együttműködési megállapodás tervezeteket készítettük el. A tanodába az ország minden részéről érkeztek érdeklődők. Szintén tárgyidőszakban fogadtunk csoportokat is (gyermekszegénység-elleni program munkatársait, akik szakmai látogatásra érkeztek hozzánk. Tárgyidőszakban készítettük el mind a négy Tanodára vonatkozó új pályázati anyagunkat is, melyet novemberben benyújtottunk.